Ingrid Bjørnov
Ingrid Bjørnov
– Norges regjerende humorpianistinne –
Ingrid Bjørnov har levd flere musikalske liv. Hun har underholdt Norge siden 1980, først som halvparten av Dollie; den prisbelønte popduoen fra åttitallet som dro til London med musikalen Which Witch. Senere som komponist, kapellmester og arrangør for teater og TV, før hun debuterte som soloartist rundt tusenårsskiftet.
I 2017, fire soloshow og seks komipriser senere, kom Bjørnovs femte: showet Steinway to Heaven. Samme år ga hun ut sitt tredje album, Jugekors & sørgerender.
Ingrid spiller klassisk musikk baklengs, hun gurgler O mio babbino caro i originaltoneart, og hun påstår at Benny Andersson og Edvard Grieg er én og samme person.
Hun samarbeider jevnlig med Øystein Sunde og Kari Slaatsveen, og er også fast innslag i Herreavdelingen med Finn Bjelke og Yan Friis på NRK P1. Videre er hun Oslo fagottkors høyhælte beskytter, ambassadør for SOS barnebyer, og initiativtaker til den årlige aksjonen Dagsverk for Down.
Ingrid Bjørnov er dreven kåsør, tidvis forfatter og en fremragende konferansier. Men aller mest oppviser hun en enorm musikalitet som alltid tar publikum med storm.
Ingrids hjemmeside: www.ingridb.no
Arrangementkalender

TINE THING HELSETH slipper høsten 2017 sitt nye album ”Never Going Back”, og dette er noe helt annet en hva vi har hørt fra henne tidligere – her møter vi Tine som en stilsikker singer-songwriter.
Albumet er spilt inn i studio med eget band og selvskrevne poplåter, noen skrevet i samarbeid med gitarist Jarle Storløkken. Det er produsert av Mathias Eick og slippes 18. august i forbindelse med Tines 30-årsdag og bursdagskonsert i Operaen. Høsten 2017 legger Tine og bandet ut på turné med dette nye, spennende materialet.
Veien fram til dette albumet har vært en kreativ prosess som ble satt i gang av et enormt overskudd og behov for å skape noe nytt. Det begynte med et par låter, også strømmet det på. Det var en ny opplevelse for Tine å være i studio med egne låter og med band, og noe ganske annet enn med de klassiske innspillingene hun har gjort tidligere.
Tine Thing Helseth leder bandet. Med seg har hun Jarle G. Storløkken (gitar og medarrangør), Gunnar Flagstad (piano), Aksel Jensen (bass), André M. Viervoll (tangenter) og Olaf Olsen (slagverk).
Arrangør: Blå Grotte

Høsten 2017 slapp Tine Thing Helseth sitt nye album «Never Going Back», og dette er noe helt annet enn hva vi har hørt fra henne tidligere. Her møter vi Tine som en stilsikker singer-songwriter. Med seg til Herredshuset har hun med seg et knippe dyktige musikere.
Albumet er spilt inn i studio med eget band og selvskrevne poplåter, og ble sluppet i forbindelse med Tines 30-årsdag og bursdagskonsert i Operaen.
KONSERT & MIDDAG: Gjør kvelden til en helaften og kjøp konsertbillett + middag i Herredshusets 1. etg. (inkl dessert og kaffe)
Tine Thing helseth slapp høsten 2017 sitt nye album «Never Going Back», og dette er noe annet enn hva vi har hørt fra henne tidligere – her møter vi Tine som en stilsikker singer-songwriter.
Albumet er spilt inn i studio med eget band og egne poplåter, noen skrevet i samarbeid med gitarist Jarle Storløkken. Det er produsert av Mathias Eick og kom i august i forbindelse med Tines 30-årsdag og bursdagskonsert i Operaen. Nå legger hun ut på turné med dette nye, spennende materialet.
Veien fram til disse sangene har vært en kreativ prosess som ble satt i gang av et enormt overskudd og behov for å skape noe nytt. Det begynte med et par låter, og så strømmet det på. Det var en ny opplevelse for Tine å være i studio med egne låter og med band, og noe ganske annet enn med de klassiske innspillingene hun har gjort tidligere. Tine Thing Helseth leder bandet. Med seg har hun Jarle G. Storløkken (gitar og medarrangør) Gunnar Flagstad (piano), Aksel Jensen (bass), André M. Viervoll (tangenter) og Olaf Olsen (slagverk).

TIRSDAGSKVELD PÅ HØDNEBØ
På vår åpningskveld i Buvika får du høre trompetisten Tine Thing Helseth, Transjoik, Frode Fjellheim, musikk fra filmen Frost med Det Norske Jentekor, saxofonisten Amy Dickson pluss noen av landets beste unge blåsere.
Tine Thing Helseth har invitert med seg den britiske saksofonisten Amy Dickson til Risør. Her skal de inspirerer og spille sammen med noen av våre mest lovende blåsetalenter og sette sammen en konsertavdeling det lenge kommer til å gå gjetord om! Frode Fjellheim er noe så sjeldent som en joikende komponist. Han er verdens eneste professor i joik, men internasjonalt er han kanskje mest kjent for å ha laget tittellåten til Disney-filmen Frost. Når vi har både Frode Fjellheim og Det Norske Jentekor i byen, kunne vi ikke motstå fristelsen.
Siste gruppe på scenen er det legendariske jazzjoik-bandet Transjoik som blander jazz og techno med drivende rytmer og en aning joik. Besetningen er Tore Haugerud og Snorre Bjerck på trommer, Nils-Olav Johannesen på gitar, og bandets initiativtager, Frode Fjellheim på keyboard.

Åpningskonsert for Landsfestivalen med Dragefjellets Musikkorps, Tine Thing Helseth, Fieldband Foundation, Lørenskog Drumline, Spjelkavik drill, Skage Rollheim Larsen og Mathea-Mari Glittenberg. Konferansier er Markus Bailey – kjent fra blant annet NRK Super og Skal vi danse.
Arrangementet er gratis og åpent for alle!
Konserten begynner kl.18:00
Les mer om arrangementet og festivalen program her!

TINE THING HELSETH har allerede etablert seg som en av sin generasjons ledende trompetister, med sitt karakteristiske myke og klare spill. Hun har vært solist i ledende orkestre fra hele verden, i tillegg til alle de store norske orkestrene.
Fredag 29.juni spiller hun Nattkonsert med Sjøforsvares Musikkorps i Johanneskirken, Bergen.
Dørene åpnes: ca kl. 22:30
Varighet: 60 Minutter uten pause
Servering: Ingen
Ikke tilrettelagt for bevegelseshemmede
Ledsager: Gratis mot fremvisning av ledsagerbevis
Billettpris kr.325,- (voksne) kr.170,- (barn)

To av Norges fremste musikere på henholdsvis trompet og orgel møter latinamerikanske barokkrytmer – det hele krydret med allsang. Dette er noe av det du kan få oppleve når europeisk kunstmusikk møter søramerikansk og norsk tradisjonsmusikk.
BRUREMARSJER FRA ØSTERDALEN OG SØRFOLD
–Tine Thing Helseth (trompet) og Kåre Nordstoga (orgel)
FRA THE MISSION:
–Det Norske Blåseensemble
SING-ALONG FRA DEN NORSKE SALMEBOKA:
–Kåre Nordstoga (orgel) og festivalens musikere
ARNE NORDHEIM:
DEN SISTE SOMMERFUGL
ROLF WALLIN:
ELEGY
–Tine Thing Helseth (trompet) og Kåre Nordstoga (orgel)
To av Norges fremste musikere på henholdsvis trompet og orgel møter latinamerikanske barokkrytmer – det hele krydret med allsang. Dette er noe av det du kan få oppleve når europeisk kunstmusikk møter søramerikansk og norsk tradisjonsmusikk.
Denne Konserten begynner nemlig med en av verdens ledende trompetister, Tine Thing Helseth, som sammen med organist Kåre Nordstoga lar norske folkemelodier arrangert for trompet og orgel stå opp mot komposisjoner av Rolf Wallin og Arne Nordheim.
Men, ikke nok med det, Kåre Nordstoga har valgt ut noen av de fineste salmene vi kjenner som du kan være med å synge til. Vær rede til å få en melodi eller to på hjernen!
Til slutt i denne konserten presenterer vi det som har blitt en stor norsk musikalsk suksess og som har fått stor oppmerksomhet og har blitt lovprist i flere land. Nå lander endelig dette konsertprogrammet i Risør kirke. Det Norske Blåseensembles cd og konsertprogram «The Mission», er et unikt musikalsk prosjekt som fascinerer med sine friske og intrikate rytmer og fengende melodier. En del av musikken som fremføres er den som ble funnet i bolivianske kirker og stammer fra tiden da jesuittene skulle kristne indianerne i Latin-Amerika på 1500-tallet. De tok med seg sin egen kunstmusikk fra Spania og blandet den med den lokale musikken til indianerne. Resultatet ble et interessant og eksotisk musikalsk møte. Særlig de svingende og rytmiske elementene får en fremtredende plass i denne musikken. Men, Det Norske Blåseensemble har gjort denne musikken til sin egen og fremfører den med patos, sving og herlig klang. Gled dere!

Nyhetsarkiv
INGRID SOLO I HAMMERFEST!
Kun iført flygel inviterer Ingrid Bjørnov til en hjemmealenekveld i særklasse! …
EKSTRAFORESTILLINGER PÅ CHAT NOIR I SALG NÅ!
Ekstraforestillinger er lagt ut på Chat Noir i Oslo følgende datoer (NB - se klokkeslett): Fredag 6. mars kl. 18:00 …
INGRID TAR DET PIANO PÅ GOD MORGEN NORGE FREDAG!
Ingrid setter seg i sofaen for å snakke med God morgen Norge-gjengen i morgen tidlig, fredag 6. februar, kl. 10:30. …
KRITIKERNE TRILLER TERNINGKAST 6 FOR BJØRNOV TAR DET PIANO!
Det er straks en uke siden premieren på BJØRNOV TAR DET PIANO på Chat Noir i Oslo, og de fantastiske …
3 DAGER TIL PREMIERE OG INGRID GJESTER NITIMEN!
Det er kun tre dager igjen til premiere og Ingrid lader opp med søndagsmorgen på Nitimen straks! Lenke til sending …
INGRID GJESTER NYTT PÅ NYTT!
På NRK i kveld, fredag 16. januar, klokken 19:30 gjester Ingrid Bjørnov "Nytt på Nytt" sammen med Midtøstenforsker Marte Heian-Engdal. …
BJØRNOV TAR DET PIANO – KLARE TIL PRØVETID!
I dag har vi flyttet inn på Chat Noir og gleder oss til prøvetid og premiere! Drøye 3 uker igjen …
BJØRNOV TAR DET PIANO – ÉN MÅNED TIL PREMIERE!
ÉN måned igjen, dere! Queen Ingrid Bjørnov er rimelig klar (!!) til premiere på BJØRNOV TAR DET PIANO den 28. januar …
INGRID GJESTER STUDIO UNDER VM I LYNSJAKK!
Ingen ringere enn Ingrid Bjørnov og Maria Lindbäck gjester sendingen når VM i lynsjakk braker løs i morgen - 29. …
