Tine Thing Helseth
Tine Thing Helseth
– Singer-songwriter og verdenskjent trompetist –
Tine Thing Helseth har allerede etablert seg som en av sin generasjons ledende trompetister med sin sjelfulle, lyriske klang. Hun har vært solist i ledende orkestre over hele verden, i tillegg til alle de store norske orkestrene.
Hennes gjennombrudd kom da hun i 2007 opptrådte under Nobels Fredspriskonsert, som ble overvært av TV-seere fra hele verden. Samme år kom debutalbumet Trumpet Concertos, Haydn, Albinoni, Neruda, Hummel sammen med Det Norske Kammerorkester. Albumet belønnet henne med Spellemannpris som Årets nykommer – som første klassiske musiker noensinne.
Tines andre album fra 2009, Mitt hjerte alltid vanker solgte til gull på kun tre uker(!). Hennes tredje album Storyteller med Royal Liverpool Philharmonic kom i 2011, som det første av i alt fire album utgitt av EMI. I 2013 ga hun ut sitt selvtitulerte album Tine. Utgivelsen ble nominert til Classic Brit Awards og hun ble kåret Årets nykommer ved Echo Klassik Awards. Hun har i tillegg mottatt en rekke prestisjefylte priser for sitt arbeide innen klassisk musikk.
Tine turnerer jevnlig over hele verden med sitt kvinnelige brassensemble tenThing, som presenterer klassisk musikk i messingdrakt. De slapp i 2011 debutalbumet 10. I 2013 lanserte Tine festivalen tine@munch på Munchmuseet i Oslo, hvor hun selv sto som kunstnerisk leder. Med seg fikk hun et stjernelag av klassiske utøvere i verdensklasse, som Nicola Benedetti, Leif Ove Andsnes og Truls Mørk. I 2016 ble Tine innsatt som professor ved Norges Musikkhøgskole. I 2017 markerte hun sin 30-årsdag med storslagen bursdagskonsert i Operaen og nytt album; Never Going Back. Her viser Tine en hittil ukjent side av seg selv, som stilsikker singer-songwriter. Fra 2019 har hun vært del av den kunstneriske ledelsen for Risør Kammermusikkfest, og hun leder blåsekurset RisørUNG. I mai slipper hun albumet Magical Memories.
Tine har stått for urfremførelsen av utallige trompetkonserter, blant andre Easter Concerto av Bent Sørensen og Chite d’Ètoiles av Mathias Pintscher, sistnevnte med premiere i Londons Royal Albert Hall under verdens største klassiske musikkfestival, BBC Proms.
I ensemblet Tine Thing Helseth Quintet har hun fått med seg fire jazzmusikere med den felles filosofien «god musikk er god musikk, uansett sjanger». De spiller alt fra Piazollas Libertango til irsk folkemusikk – fra Joni Mitchell til Kurt Weill.
Tine har også bred erfaring som konferansier og programleder i både radio og TV, blant annet under talentkonkurransen Virtuos på NRK1.
Tines hjemmeside: www.tinethinghelseth.com
Arrangementkalender

Bli med 2italia og Ingvild Tennfjord på en uforglemmelig tur til Piemonte, Italia.
Alltid sprudlende Ingvild vil ta oss tilbake til der alt startet. Da hun bestemte seg for alvor å fordype seg i vin, selge leiligheten, og ta med familien på et vineventyr.
Sammen med Fabio Pracchia som er sommelier og skribent for et av Italias mest anerkjente mat og vin blader, Slow Food Wine, vil vi besøke spennende vingårder i Langhe-distriktet i Barolo og Barbaresco-områdene og nyte god mat og fantastisk vin på Albas beste restauranter.
Vi bor på et flott firestjerners hotell midt i Alba med kafeer, restauranter, severdigheter og butikker i gåavstand. Oppleve eksklusive aktiviteter der du vil bli kjørt fra dør til dør av våre sjåfører. Hører på spennende historier fra Ingvild Tennfjords erfaringer fra når alt startet.

Ingvild Tennfjord & Rioja
Ingvild Tennfjord er Norges mest leste vinjournalist og en populær foredragsholder. Denne kvelden har hun samlet en gullrekke av viner – alt presentert i hennes humoristiske og folkelige stil.
Kvelden begynner med vinsmaking, etterfulgt av servering av kjøkkenets smakfulle matretter og vinsmaking. Etter selve smakingen serveres nydelig Iberico nakke med klassisk spansk tilbehør.
Denne kvelden er meget populær og i ble den 2015 – 2017 fullbooket raskt, så ta med din utvalgte, venninegjengen eller kollegaene dine og meld deg på !
Oppmøte Kl. 19:00
Kun kr 895,- pr pers
Kvelden: inkluderer foredrag, smaking av 6 viner og 2 retters meny.

Kan du lære deg alt du trenger å vite om Rioja på 23 minutter? Vinanmelder Ingvild Tennfjord gjør et heseblesende og humoristisk forsøk. Her får du snarveien til dette klassiske vindistriktet som setter standarden for fin, lagret vin i verdensklasse.
Ingvild Tennfjord er Norges mest leste vinjournalist. Hun er kjent for sin folkelige og humoristiske tilnærming til vin, som gjør henne til en hyppig brukt kommentator og gjest i riksmediene. Hennes formidlingsevne har ført til at hun i 2006 vant Hestenes-prisen og i 2013 ble hun Brageprisnominert for sin første vinbok, «Skål». Siden har hun utgitt ytterligere fem vinbøker, og flere av dem har havnet på bokhandlernes bestselgerlister.
Arrangementet er en del av Matlystfestivalen.
Gratis inngang.
Sted: Biblioteket i Brumunddal
Tid: Fredag 9. november klokka 19:00

Bobler – smaken av fest!
Vi får besøk av forfatter, journalist og vinkjenner Ingvild Tennfjord, og hun har lyst å snakke om musserende vin med deg.
Vinkurset, ”Bobler – Smaken av fest!, blir holdt i Brasseriet på Colonialen Litteraturhuset, og dette er et arrangement som passer for alle i alderen 18 til 110. Tennfjord sitt mål er å snakke om vin på en ny, annerledes og humoristisk måte, så her trenger man ikke kunne noe annet enn å nyte god vin på forhånd.
Etter kurset og vinsmakingen blir det servert deilig lørdagslunsj, med bobler til selvsagt.
Så kom, nyt og lær med oss.
Kr 950 pr person.
Dette er inkludert kurs, smaking og påfølgende lunsj.
Velkommen!

Tine Thing Helseth m.band + Mathias Eick og Sverre Indris Joner
Tine Thing Helseth gjester for første gang Herr Nilsen! Med et fantastisk band i ryggen, og gjestene Mathias Eick og Sverre Indris Joner, er det duket for en fantastisk aften på byens beste klubbscene!
Og Tine gleder seg også:
– Jeg har fått med meg musikere jeg elsker å jobbe med, til en herlig kveld med musikk jeg elsker! God musikk er god musikk, så sjanger er uinteressant… Når jeg i tillegg har fått med meg Mathias Eick og Sverre Indris Joner som gjester, så MÅ jo dette bli en fantastisk, svingende kveld.
Tine Thing Helseth
Gjest: Mathias Eick og Sverre Indris Joner
Band: Gunnar Flagstad, Jens Fossum og Jarle Storløkken
Konsertstart Kl. 21:00
Foto: Kyrre Lien

«TenThing, an all-Norwegian, 10-woman brass ensemble led by Norwegian trumpet star Tine Thing Helseth, visits Scandinavia House for the very first time. Tine is a famous Norwegian trumpeter who performs in the world’s greatest concert halls». Slik er en av mange presentasjoner av tenThing internasjonalt, og nå har vi endelig greid å få dem til Moss på veien fra prøver i Oslo til turné i Tyskland. En av de ti musikerne i tenThing er Guro Bjørnstad Kraft fra Moss, og dette er første gang de besøker Moss.
tenThing ble etablert i 2007 og tok raskt det norske musikkpublikummet med storm blant annet ved å spille på åpningen av Spellemannsprisen i 2011. De fortsatte umiddelbart med konserter under BBC Proms og andre prestisjefylte scener og festivaler i Europa.

Denne julen får du alt du ønsker deg!
Vinanmelder Ingvild Tennfjord har samlet alle vinene du trenger for å feire jul og førjulstid. Her får du servert de beste vinene til å akkompagnere tradisjonell norsk julemat, fest, samt gode gaver. I tillegg henter hun frem meditasjonsvinene som løfter de stille øyeblikkene enda litt høyere. Dette blir kanskje den morsomste smakingen vi har holdt til nå. Lærerik, praktisk og herlig avslappende.
VARIGHET: Ca 3 timer
PRIS: 575,-
ARRANGØR: Nøtterøy Kulturhus

Nyttårskonsert i Førde
Bergen Filharmoniske Orkester gjestar Førde med den tradisjonelle Nyttårskonserten. Vi lovar flott, festleg og sprudlande musikk – ein festkveld med kjende tonar og hyggelege overraskingar.
Konserten er eit samarbeid mellom orkesteret, Bergens Tidende, Sogn og Fjordane Fylkeskommune.
Nils Erik Måseidvåg – dirigent
Ingvild Tennfjord – konferansier
Bergen Filharmoniske Orkester

Nyttårskonsert i Førde
Bergen Filharmoniske Orkester gjestar Førde med den tradisjonelle Nyttårskonserten. Vi lovar flott, festleg og sprudlande musikk – ein festkveld med kjende tonar og hyggelege overraskingar.
Konserten er eit samarbeid mellom orkesteret, Bergens Tidende, Sogn og Fjordane Fylkeskommune.
Nils Erik Måseidvåg – dirigent
Ingvild Tennfjord – konferansier
Bergen Filharmoniske Orkester

Hva er egentlig forskjellen på Prosecco og Cava. Hvorfor er Champagne så dyrt? Ingvild Tennfjord åpner opp en verden av bobler.
Du blir kjent med de viktigste stilene, finner de gode kjøpene og kanskje viktigst av alt – finner dine personlige favoritter blant musserende viner.
Vi smaker på 5 forskjellige viner og får en smakfull innføring i druetyper, områder og benevnelser.
INGVILD TENNFJORD er en prisbelønnet journalist, forfatter og sommelier. Vinspalten hennes Vinskolen når 1,2 millioner lesere hver uke og publiseres i A-magasinet, Bergens Tidende, Fævennen, Stavanger Aftenblad og Adressa. Målet er å skrive om vin på en ny, annerledes og humoristisk måte. For det ble hennes første vinbok Skål! Få nese for vin uten å få nesa i sky nominert til Brageprisen i 2013. Nylig kom hun med oppfølgeren Bobler! Smaken av fest. Boka kom inn på bestselgerlista høsten 2014.

Tine Thing Helseth gjester Herr Nilsen igjen!
Med et fantastisk band i ryggen og Hilde Louise Asbjørnsen som gjest, er det duket for en fantastisk aften på byens beste klubbscene!
Band:
Gunnar Flagstad – piano.
Jarle Storløkken – gitar
Jens Fossum – bass
Og Tine gleder seg også:
– Jeg har fått med meg musikere jeg elsker å jobbe med, til en herlig kveld med musikk jeg elsker! God musikk er god musikk, så sjanger er uinteressant..

Vinkurs med Ingvild Tennfjord
Det finnes en hel verden av musserende vin. Men hvordan velge?
Vinanmelder og forfatter Ingvild Tennfjord lærer deg å forstå viktige stiler, gjenkjenne kvalitet og viktigst av alt – finne dine personlige favoritter. Vi smaker fem ulike musserende viner på denne sanselige oppdagelsesferden. Dette blir både underholdende, lærerikt og forfriskende.

Velkommen til en sprudlende vinsmakingskveld med vinekspert Ingvild Tennfjord!
Tennfjord er en prisbelønnet journalist, forfatter og sommelier. Vinspalten hennes Vinskolen når 1,2 millioner lesere hver uke og publiseres i A-magasinet, Bergens Tidende, Fævennen, Stavanger Aftenblad og Adressa.
Kr 695,-
Kun forhåndssalg
Mer info her!
Foto: Lars Myhren Holand

ENGELSKE BOBLER MED INGVILD TENNFJORD
ET NYTT OG ANNERLEDES VINREISEKONSEPT
Champagne har fått en utfordrer! Det er musserende vin fra England det snakkes om nå.
Ingvild Tennfjord er Norges mest leste vinjournalist. På denne reisen vil hun lose deg rett inn i hjertet av engelsk vinproduksjon. Vi besøker produsenter i toppklasse. Koselige engelske landsbyer. Storby-shopping i London. Men viktigst av alt lover Ingvild å gjøre deg til en langt bedre vinsmaker. Hennes humoristiske og tilgjengelige stil har vunnet et stort publikum.
På denne turen avslører Ingvild sine beste smake-triks, lærer deg å forstå musserende vin, gjenkjenne kvalitet og kanskje aller viktigst: finne dine personlige favoritter.

KONSERT med TINE THING HELSETH m. trio
Sted: «Utsikten», Holmestrandsfjellet.
Dato: 22 juni 2019
Tidspunkt: kl. 19:00
«Utsikten» ligger et lite steinkast fra Holmestrands nye attraksjon Fjellheisen, som via jernbanestasjonen gjør Utsikten lett tilgjengelig for alle.
NB! Ved regn eller dårlig vær flyttes konserten til Biorama kl 20.00
Mer informasjon finner du ved å klikke her!
Nyhetsarkiv
Høytidstoner med Tine Thing Helseth og Dennis Storhøi
Opplev en kveld sammen med Tine Thing Helseth, Det Norske Kammerorkester og Dennis Storhøi der de klassiske julesangene går hånd …
Tine Thing Helseth sykmeldt
Det er med tungt hjerte vi må melde at Tine må trekke seg tilbake en stund fremover, da hun har …
Samlet inn 225.000,- til Nasjonalforeningen for Folkehelse
Det er med stor takknemlighet og ydmykhet at vi kan melde at Morsdagskonserten på Chat Noir 9. februar innbragte hele …
Tine på turné med Vår Jul 2019
Christian Ingebrigtsen, Maria Arredondo, Torstein Sødal, Gaute Ormåsen og Tine Thing Helseth inviterer deg inn i sitt musikalske univers! Menyen …
Tine Thing Helseth gjester Herr Nilsen – igjen!
Tine Thing Helseth gjester Herr Nilsen igjen! Som alltid har hun med seg et fantastisk band i ryggen og nå …
Tine Thing Helseth gjester Desembertoner
Tine Thing Helseth gjester årets kanskje mest stemningsfulle julekonsert; #Desembertoner! I kveld holdes to gratis konserter i Oslo Domkirke kl. 17:00 og …
Tine tar med seg supergjester og band til Herr Nilsen
Tine Thing Helseth gjester for første gang Herr Nilsen! Med et fantastisk band i ryggen, og gjestene Mathias Eick og …
Turné med Tine Thing Helseth Band!
TINE THING HELSETH slapp sitt nye album ”Never Going Back” høsten 2017, og våren 2018 legger Tine og bandet ut på …