fbpx

Hilde Louise Asbjørnsen

Hilde Louise Asbjørnsen

Hilde Louise Asbjørnsen

– Jazzdronning og scenekatt –

Jazz chanteuse, låtskriver og kabaretartist Hilde Louise Asbjørnsen har gitt ut hele 13 kritikerroste album i den brede jazzsjangeren, og er beskrevet som en blanding av Billie Holiday og Marilyn Monroe. Hun har også spilt store musikalroller, turnert med egne soloshow og figurert på tv i alt fra dirigentkonkurranse til spørreprogram, men det er musikken som ligger hjertet nærmest. På konsertscenen inviterer hun til lun jazz med en unik blanding av humor og melankoli. Repertoaret er alltid en overraskelse, med et potpurri fra en rikholdig karriere: Noe nytt, noe gammelt, noe lånt og mye blått.

Hilde Louises siste album «Movies and Stories Like This» fra 2022, innspilt med pianist Anders Aarum, fikk strålende mottakelse:

«..Dette albumet går utenpå det meste som er sunget og spilt om kjærlighet de siste 120 åra eller så.» – Jazznytt

Hilde Louise er aktuell med sin selvskrevne bok og forestilling Stardust, et sprudlende musikalsk show som tar oss tilbake til forrige århundre og hennes største heltinner. Forestillingen har gått sin seiersgang på scener over hele landet og ble sendt på NRK1.

I 2016 vant Hilde Louise Komiprisen som Årets Kvinnelige Scenekomiker for sin selvskrevne soloforestilling The Lulu Show – Livet er en dans på renter. Showet ble spilt jevnlig i 2 år på norske scener og fikk  terningkast 6 av Mona Levin i Aftenposten. Sammen med regissør Teodor Janson oversatte Asbjørnsen forestillingen til engelsk og fremførte den 23 ganger under  Edinburgh Fringe Festival i 2017, der den ble anmeldt til 5/5 stjerner på BroadwayBaby.com.

På musikalscenen har Hilde Louise gjort store roller som som Konferansieren i Cabaret (2017), Roxie Hart i Chicago, Mrs. Adelaide i Guys and Dolls og vunnet Komiprisen for rollen som Ulla i The Producers på Oslo Nye Teater i 2011.

Hilde Louise Asbjørnsen opptrer med flere konstellasjoner; duo, trio, Hilde Louise Quartet og Hilde Louise Orchestra – sistnevnte med årlige julejazz-konserter. Hun er for øvrig en sprudlende, dyktig og erfaren konferansier.

«..Dette albumet går utenpå det meste som er sunget og spilt om kjærlighet de siste 120 åra eller så.»
Terje Mosnes/Jazz i Norge om «Movies and Stories Like This»

«Soundet er mykt som velur, deilig jazzy, slepent og behagelig. Det dufter av 50-tallets jazzklubber i New York og Paris. Det har en fin teatralsk touch som minner om Kurt Weill. […] En perfekt balansert blanding av humor og melankoli i en innpakning så smakfull, så elegant og så behagelig at det en fryd.»
Kristian Rødvand, Rana no om «Movies and Stories Like This»

”Multitalentet Hilde Louise Asbjørnsen fortsetter å ta megasteg i retning seg sjøl. Dette intime duomøtet med pianisten Anders Aarum er kanskje det aller inderligste hun har gitt oss.” Nettavisen om «Movies and Stories Like This»

”Nådeløst, og akk så vakkert.”
Dagsavisen om «Movies and Stories Like This»

«Hilde Louise gjev av hele seg, og har ein mimikk og ei scene-framferd som angar showbiz lang veg. […] Ho har ei stemme du ikkje vil gå i frå.»
Avisa Hordaland om Jolajazz

5/6: «Elegant, sensuell, smektende og innsmigrende popjazz.»
Dagbladets Øyvind Rønning om Red Lips, Knuckles and Bones

«Mer enn en reinhekla jazzsanger/låtskriver er Hilde Louise Asbjørnsen det som engelskspråklige ville kalt «a jazz informed singer/songwriter», en sjangeroverskridende kunstnersjel som anvender sine jazzferdigheter der de måtte passe og der det måtte passe henne. […] men slik Asbjørnsen synger og slik bandet spiller er jazzen alltid der (…) u-utviskbar som flekkene på en leopard.»
Jazznytt, Terje Mosnes om Red Lips, Knuckles and Bones
«En hyllest til musikken, til byens puls, til beina og knoklene som skaper bevegelsene, og som danser til sin egen beat […] fantasifull og hemmelighetsfull historiefortelling som setter en spiss på musikken.»

Dagsavisen, Geir Rakvaag om Red Lips, Knuckles and Bones

«Man vet det nesten på forhånd – før første takt har inntatt rommet: Det er alltid stil og klasse over det Hilde Louise Asbjørnsen bringer til torgs. Sånn er det også denne gangen.»
Nettavisen, Tor Hammerø om Red Lips, Knuckles and Bones

«Hilde Louise Asbjørnsen is a rare and wonderful combination, equal parts musician, poet and storyteller. Hailed by Norwegian press as «three part Monroe and one part Holiday». Hilde Louise’s poetry is hypnotic. Her instrumental arrangements are like dark, expensive chocolate – rich, sweet tasting, and very satisfying, while leaving you wanting more!»
Scootsjazz.com

Følg Hilde Louise:

Webside
Spotify
Facebook

Arrangementkalender

feb
1
fre
Falkevik: Hamar Jazzklubb
feb 1 heldags
feb
2
lør
Falkevik: Tynset Jazzklubb
feb 2 heldags
feb
3
søn
Falkevik: Kampenjazz, Oslo
feb 3 heldags
feb
13
ons
Ingvild Tennfjord: Bobler – smaken av fest!
feb 13@19:00
Ingvild Tennfjord: Bobler - smaken av fest!

Hva er egentlig forskjellen på Prosecco og Cava. Hvorfor er Champagne så dyrt? Ingvild Tennfjord åpner opp en verden av bobler. 

Du blir kjent med de viktigste stilene, finner de gode kjøpene og kanskje viktigst av alt – finner dine personlige favoritter blant musserende viner.

Vi smaker på 5 forskjellige viner og får en smakfull innføring i druetyper, områder og benevnelser.

INGVILD TENNFJORD er en prisbelønnet journalist, forfatter og sommelier. Vinspalten hennes Vinskolen når 1,2 millioner lesere hver uke og publiseres i A-magasinet, Bergens Tidende, Fævennen, Stavanger Aftenblad og Adressa. Målet er å skrive om vin på en ny, annerledes og humoristisk måte. For det ble hennes første vinbok Skål! Få nese for vin uten å få nesa i sky nominert til Brageprisen i 2013. Nylig kom hun med oppfølgeren Bobler! Smaken av fest. Boka kom inn på bestselgerlista høsten 2014.

feb
16
lør
Falkevik: Nordklang Festival, St. Gallen (CH)
feb 16 heldags
mar
26
tir
Ingvild Tennfjord: Bobler – Smaken av fest! Drammen Teater
mar 26@19:00
Ingvild Tennfjord: Bobler - Smaken av fest! Drammen Teater

Vinkurs med Ingvild Tennfjord

Det finnes en hel verden av musserende vin. Men hvordan velge? 

Vinanmelder og forfatter Ingvild Tennfjord lærer deg å forstå viktige stiler, gjenkjenne kvalitet og viktigst av alt – finne dine personlige favoritter. Vi smaker fem ulike musserende viner på denne sanselige oppdagelsesferden. Dette blir både underholdende, lærerikt og forfriskende.

mar
29
fre
Ingvild Tennfjord: Bobler! Hellviktangen Kunstcafé
mar 29@19:30
Ingvild Tennfjord: Bobler! Hellviktangen Kunstcafé

Velkommen til en sprudlende vinsmakingskveld med vinekspert Ingvild Tennfjord!

Tennfjord er en prisbelønnet journalist, forfatter og sommelier. Vinspalten hennes Vinskolen når 1,2 millioner lesere hver uke og publiseres i A-magasinet, Bergens Tidende, Fævennen, Stavanger Aftenblad og Adressa.

Kr 695,-
Kun forhåndssalg
Mer info her!

Foto: Lars Myhren Holand

mai
12
søn
Falkevik: Vaterland Studio, Oslo
mai 12 heldags
mai
31
fre
Ingvild Tennfjord: Engelske bobler! – UK
mai 31-jun 3 heldags
Ingvild Tennfjord: Engelske bobler! - UK

ENGELSKE BOBLER MED INGVILD TENNFJORD

ET NYTT OG ANNERLEDES VINREISEKONSEPT

Champagne har fått en utfordrer! Det er musserende vin fra England det snakkes om nå.

Ingvild Tennfjord er Norges mest leste vinjournalist. På denne reisen vil hun lose deg rett inn i hjertet av engelsk vinproduksjon. Vi besøker produsenter i toppklasse. Koselige engelske landsbyer. Storby-shopping i London. Men viktigst av alt lover Ingvild å gjøre deg til en langt bedre vinsmaker. Hennes humoristiske og tilgjengelige stil har vunnet et stort publikum.

På denne turen avslører Ingvild sine beste smake-triks, lærer deg å forstå musserende vin, gjenkjenne kvalitet og kanskje aller viktigst: finne dine personlige favoritter.

Les mer om programmet her! 

jul
18
tor
Hilde Louise Quartet: Café Oline, Hvaler
jul 18@21:00
Hilde Louise Quartet: Café Oline, Hvaler

Hilde Louise Asbjørnsen er ute med nytt album; «Red Lips, Knuckles and Bones», og besøker Café Oline med et sommerlig repertoar og sin svingende kvartett!

Besetning:
Anders Aarum på tangenter
Svein Erik Martinsen på gitar
Jens Fossum på kontrabass.

Konsertstart kl.21:00
Bill.pris: 350,-

sep
27
fre
Hilde Louise Orchestra: Engelsviken Brygge
sep 27 heldags
nov
6
ons
Falkevik: Herr Nilsen, Oslo
nov 6 heldags
sep
28
tir
Falkevik: Herr Nilsen (EKSTRA!)
sep 28 heldags
mar
23
ons
Falkevik: Hos Naboen, Kristiansand
mar 23 heldags
mar
25
fre
Falkevik: Neslandsvatn Stasjon
mar 25 heldags
mar
26
lør
Falkevik: Rockers, Langesund
mar 26 heldags
mar
30
ons
Falkevik: Antikvariatet, Trondheim
mar 30 heldags
mar
31
tor
Falkevik: Halv ti på torsdag, Bodø
mar 31 heldags
apr
1
fre
Falkevik: Tromsø Jazzklubb
apr 1 heldags
apr
2
lør
Falkevik: Horten Jazzklubb
apr 2 heldags
apr
3
søn
Falkevik: Kampenjazz, Oslo
apr 3 heldags
apr
28
tor
Falkevik: B-flat, Berlin
apr 28 heldags
jun
1
ons
Falkevik: Festspillene i Bergen
jun 1 heldags
sep
15
tor
Falkevik: Herr Nilsen, Oslo
sep 15 heldags
aug
11
fre
Falkevik: Varangerfestivalen
aug 11 heldags
Foto: Anna Julia Granberg (2018)

Se “They Don't Make Movies“ her

Nyhetsarkiv